Sprzęgła Gumowe Maszyna Maszynowa I Niewielka Wał System

Sprzęgła gumowe Maszyna siłownika głównego i system wałka podporządkowanego

Sprzęg gumowy do mechanicznego sprzęgania pomiędzy wałem głównym a wałem podporządkowanym. Sprężysty sprzęg zębowy 1 jest połączony z głównymi i tylnymi korpusami piasty 4 i 5 sprzęgła, a spiralny pierścieniowy elastyczny korpus elastycznego elementu, który jest mocowany za pomocą metalowych szyn przez nylonową nicę wielowarstwową, jest utworzony. główne przesunięcie głównego i piasty między piastą a piastą w kierunku osiowym, promieniowym i osiowym przez przestrzeń swobodnej odkształcalności pierścieniowej w celu uzyskania charakterystyki kompensacji sprężystości. Nadaje się do połączeń wałów różnych jednostek napędowych napędzanych silnikiem głównym, silnikiem pomocniczym, silnikiem spalinowym, silnikiem wysokoprężnym, sprzęgłem elektrycznym i silnikiem hydraulicznym.

Niedawno na statku do testu wibracji skrętnej sprzęgło zębate wałka pośredniego wałka zębatego typu GICLZ, z wyników testów, aby zobaczyć sprzężenie charakterystyk drgań skrętnych w odniesieniu do dopuszczalnej wartości, jest małe, ale sprzęgło jest ciągłym uszkodzeniem, w wykluczanie Ich własne problemy z jakością i drgania skrętne, ogólne Jakie są czynniki, które mogą prowadzić do uszkodzenia sprzęgła?

1, zasada: elastyczne sprężyste elastyczne sprzęgło trzpienia głównego sprzężenia elastycznego sprzęgła bębnowego sprzęgła zębatego jest odwrócenie łożyska elementów gumowych, elementy gumowe mogą być zaprojektowane do jednego rzędu lub wielu rzędów, elementów gumowych i różnych sztywność standardową do wyboru, może znacznie sprostać obliczeniom drgań skrętnych w celu określenia wymagań sztywności. Głównym celem stosowania sprzęgłów o wysokiej sprężystości w układach zasilania statków jest transmisja mocy i momentu obrotowego, kompensacja rozbieżności promieniowej, osiowej i kątowej oraz kompensacja drgań pędu obrotowego. Dostosuj naturalną częstotliwość systemu. Sprzęgło elastyczne o dużej elastyczności ma właściwości lekkiego ciężaru, łatwą instalację, dużą kompensację wyporności, dużą zdolność tłumienia, silną zdolność pochłaniania drgań i zdolność do modulacji częstotliwości, a także lepiej zabezpieczyć sprzęgło główne, przekładnię i wał.

2, przyczyny analizy:

1) główny łącznik sprzęgła filtra sprzęgła amortyzator amortyzatora, w wyniku wyrównania wałów i produkcji dodatkowego momentu obrotowego! Może to być świetne dla nowych statków.

2) wysoka sprężysta elastyczna końcówka szpilki gumowa typ bębna sprzęgło przekładniowe uszkodzenie pęknięcia cieplnego;

3) Problemy z dopasowaniem: tylko dobrze zaprojektowane i uzupełniające się wzajemnie urządzenia w układzie wałów, takie jak silnik wysokoprężny, sprzęgło gumowe, skrzynia biegów, inne części wałka, śmigła itp. elastyczność w odłączaniu sprzęgła Wybór sprzęgła poziomego, dzięki czemu projekt statku jest prawdziwym poczuciem wysokiej jakości statku.

4) sprzęgło zębate typu bębnowego; przyczyna jest złożona, ale również konkretne okoliczności szczególnej analizy.